Lebenslauf

 

Office of Foreign Affairs and European Affairs
Rue des Petits Carmes, 15
1000 Brussels
Tel : 32-2-501.85.91
contact.reynders@diplobel.fed.be

Didier Reynders

Office of Defence
Rue Lambermont, 8
1000 Brussels
Tel : 32-2-441.52.00
contact.def@reynders.fed.be

Deputy Prime Minister
Minister of Foreign and European Affairs, and of Defence,
in charge of Beliris and Federal Cultural Institutions
http://www.didierreynders.be

 
Born in Liège on August 6th, 1958
Married - 4 children

 

Government positions: Member of the government since 12 July 1999

  • Minister of Finance (1999 - 2011)
  • Chairman of the Eurogroup (January - December 2001)
  • President of the Ecofin (July - December 2001 /  July 2010 - December 2010)
  • Member of the G7 in 2001
  • Chairman of the G10, which is the meeting of the main creditor States, in 2002
  • Minister in charge of the Belgian Buildings Agency (2003 - 2011)
  • Deputy Prime Minister since 18 July 2004
  • Minister of Institutional Reforms (2004 - 2011)
  • Minister in charge of the National Lottery, the Federal Holding and Investment Company (FHIC) and the insurance companies (2007 - 2011)
  • Minister of Foreign Affairs, Foreign Trade and European Affairs (2011 - 2014)
  • Minister of Foreign Affairs and European Affairs, in charge of Beliris and Federal Cultural Institutions since 11 October 2014, and of Defence since 9 December 2018.

 
Academical functions

  • Student-assistant of Professor François Perin – Faculty of Law of the University of Liège (1979 - 1982)
  • Lecturer / Visiting Professor at the Hautes Etudes commerciales of Liège (1989 - 2004)
  • Visiting Professor – HEC Management School of the University of Liège (2005 - 2017)
  • Visiting Lecturer at the Louvain School of Management - Université catholique de Louvain (2007 - to this day)
  • Lecturer at the Université libre de Bruxelles (2017 - to this day)

 
Political activities

  • Chief of staff of the Deputy Prime Minister, Minister of Justice and Institutional Reforms, Jean Gol (1987 - 1988)
  • Member of the Liège Town Council (1988 - 2012)
  • Leader of the MR Group of the Liège Town Council (1995 - 2012)
  • Deputy Chairman of the MR (1992 - 2004)
  • Member of Parliament since 1992
  • Chairman of the PRL-FDF Group (1995 - 1999)
  • Chairman of the Provincial and District MR Federation of Liège (1995 - 2004)
  • Member of the Bureau and Deputy Chairman of the Liberal International (2005 - 2011)
  • Chairman of the Mouvement Réformateur (2004 - 2011)
  • Member and Leader of the MR Group of the Uccle Town Council (from 3 December 2012 to the end of 2018)
  • Chairman of the Brussels MR Federation (since 12 January 2013)

 
Professional activities

  • Lawyer (1981 - 1985)
  • Director General of the Local Authorities Department of the Ministry of the Walloon Region (1985 - 1988)
  • Chairman of the National Railway Company of Belgium (1986 - 1991)
  • Chairman of the National Society of Airways (1991 - 1993)