Curriculum vitae of Minister Didier Reynders

Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and European Affairs, in charge of Beliris and of the federal cultural institutions

www.didierreynders.be
Mail: contact.reynders@diplobel.fed.be

Born in Liège on August 6th, 1958
Married - 4 children

 

Government positions

  • Minister of Foreign Affairs and European Affairs, in charge of Beliris and of the federal cultural institutions since 11 October 2014
  • Minister of Foreign Affairs, Foreign Trade and European Affairs (December 2011-October 2014)
  • Minister of Finance (1999 - 2011)
  • Chairman of the Eurogroup (January - December 2001)
  • President of the Ecofin (July - December 2001 / July 2010 - December 2010)
  • Minister in charge of the Belgian Buildings Agency (2003 - 2011)
  • Deputy Prime Minister since 18 July 2004
  • Minister of Institutional Reforms (2004 - 2011)
  • Minister in charge of the National Lottery, the Federal Holding and Investment Company (FHIC) and the insurance companies (2007 - 2011)
  • Minister of Foreign Affairs, Foreign Trade and European Affairs since 6 December 2011

Academical functions

  • Lecture rat the Hautes Ecoles commerciales of Liège
  • Staff member of the Public Law Department at the University of Liège
  • Guest lecturer at the Université catholique de Louvain (Louvain business school - UCL)

Political activities

  • Chief of staff of the Deputy Prime Minister, Minister of Justice and Institutional Reforms, Mr Jean Gol (1987 - 1988)
  • Member of the Liège Town Council since October 1988
  • Leader of the MR Group of the Liège Town Council since 1995
  • Deputy Chairman of the MR (1992 - 2004)
  • Member of Parliament since 1992
  • Chairman of the PRL-FDF Group (1995 - 1999)
  • Chairman of the Mouvement Réformateur (2004 - 2011)

Professional activities

  • Lawyer (1981 - 1985)
  • Director General of the Local Authorities Department of the Ministry of the Walloon Region (1985 - 1988)
  • Chairman of the National Railway Company of Belgium (1986-1991)
  • Chairman of the National Society of Airways (1991-1993)