Het Belgische Team Ontwikkelingssamenwerking op de Jaarvergaderingen 2024 van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds

  1. Laatst bijgewerkt op

Tijdens de Jaarvergaderingen 2024 van de Wereldbankgroep en het Internationaal Monetair Fonds in Washington D.C. gaat het Belgische Team Ontwikkelingssamenwerking in gesprek met alle belanghebbenden om ervoor te zorgen dat de instellingen klaar zijn om beter en sneller te presteren.

Deze week vonden de Jaarvergaderingen 2024 van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbankgroep plaats in Washington, D.C.. Dit is de grootste bijeenkomst ter wereld van ministers van Financiën, voorzitters van centrale banken en ministers van Ontwikkeling. Voor veel partners uit ontwikkelingslanden is het een uitgelezen kans om steun te krijgen voor de ontwikkeling van hun land en om op een duurzame manier te groeien.

Ook het Belgische Team Ontwikkelingssamenwerking, bestaande uit het Directoraat-Generaal Ontwikkelingssamenwerking en Humanitaire Hulp, het Belgische ontwikkelingsagentschap Enabel en de Belgische Investeringsmaatschappij voor Ontwikkelingslanden (BIO), was aanwezig. Ze maakten van deze gelegenheid gebruik om ontmoetingen en besprekingen te hebben met invloedrijke leiders uit de overheid, het bedrijfsleven, internationale organisaties, het maatschappelijk middenveld en de academische wereld.

Voor België is de Wereldbank een belangrijke partner van onze ontwikkelingssamenwerking. In de wake van de 80ste verjaardag van de Wereldbank, ondersteunt België proactief de hervormingsplannen om de instelling klaar te stomen voor de toekomst en een antwoord te bieden op de uitdagingen van vandaag, zoals kwetsbaarheid, klimaatverandering en de Duurzame Ontwikkelingsdoelstellingen (SDG's) weer op het goede spoor te krijgen.

We willen de Wereldbankgroep en de multilaterale ontwikkelingsbanken omvormen tot meer effectiviteit en efficiëntie. Het is belangrijk dat financiële middelen goed worden besteed en leiden tot betere en snellere resultaten.

Aangezien België ervoor heeft gekozen om in zijn ontwikkelingssamenwerking prioriteit te geven aan de meest kwetsbare en capaciteitsbeperkte landen, moet een focus op deze landen het lopende hervormingsproces van de Wereldbank sturen. We willen dat de International Development Association (IDA), de tak van de Wereldbank voor lage-inkomenslanden, zich richt op de armsten en meest kwetsbaren en onze belangrijkste prioriteiten zoals gezondheid, onderwijs en sociale bescherming ondersteunt.

Om deze doelen te bereiken, moeten we samenwerken. Het Belgische Team Ontwikkelingssamenwerking bouwt daarom bruggen, werkt samen met instellingen en bevordert allianties met andere belanghebbenden en partners over de hele wereld.

De Wereldbankgroep is een bevoorrechte partner in veel van de landen waar de Belgische ontwikkelingssamenwerking geconcentreerd is. Zo delen we kennis, expertise en geleerde lessen met de Bank en andere aandeelhouders, om het in de toekomst beter te doen.

Deze jaarlijkse bijeenkomsten zijn de ideale gelegenheid voor het Belgische Team Ontwikkelingssamenwerking om in gesprek te gaan met zijn partners, om de transformatie van de internationale financiële instellingen te bevorderen en ze effectiever en efficiënter te maken.

"Nu de doelstellingen voor duurzame ontwikkeling achterop hinken en de wereld door meerdere crisissen wordt getroffen, moeten we er alles aan doen om niemand achter te laten, vooral de armsten en meest kwetsbaren. België zet zich actief in om ervoor te zorgen dat de internationale financiële architectuur, met inbegrip van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds, klaar is voor de wereld van vandaag. We moeten moedig en ambitieus zijn om financiën te laten werken voor degenen die het nodig hebben. We werken samen met de landen en regio's waar de Belgische Ontwikkelingssamenwerking actief is, om elke euro te doen tellen en wederzijds voordelige partnerschappen te hebben." – Heidy Rombouts, Directeur-Generaal Ontwikkelingssamenwerking en Humanitaire Hulp bij de FOD Buitenlandse Zaken, Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking.
 

  1. Nieuwstype